
Közel 1,3 milliárd forintból fejleszt saját katalizátortechnológiát és labort a BorsodChem, hogy a segédanyaggyártás egy újabb fázisának a hazai termelésbe integrálását előkészítse. A cél az, hogy a vállalat saját igényeire szabott technológia a költségek csökkentésével és a hatékonyabb termeléssel piaci versenyelőnyt biztosítson a cégnek, de – többek között – a nemesfém felhasználás és a hulladékképződés csökkentésével fenntarthatóbbá is tegye a műanyagalapanyag gyártást. A négy éven át futó, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00121 azonosítószámú projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósul meg.
A hazai vegyipar legnagyobb vállalata, a BorsodChem újabb lépést tett annak érdekében, hogy Európa legversenyképesebb poliuretán gyártójává és az innovatív új vegyianyagok európai gyártóközpontjává váljon. A számos területen, így például az autók, nyílászárók, ágymatracok, hűtőszekrények, sőt egyes ruházati cikkek gyártásához is használt poliuretán kulcsfontosságú alapanyagának, az MDI-nek (metilén-difenil-diizocianát) a gyártását célozza hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tenni a vállalat tárgyi fejlesztése. Az közel négy éve, mintegy 1,3 milliárd forintból megvalósuló katalizátorfejlesztési projekt a versenyképesebb MDI előállítás egy újabb, házon belüli pillérének megteremtésére irányul. A fejlesztéshez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal nyújtott támogatást, amivel lehetővé vált a teljes katalizátor előállítási folyamat kidolgozása és a BorsodChem saját kísérleti üzemének megtervezése és felépítése. A fejlesztési projekt várhatóan az idén, az utolsó negyedévben zárul.
„Az MDI kapacitásunk növelésével párhuzamosan kiemelt figyelmet fordítunk arra is, hogy az ehhez szükséges alapanyag, az anilin gyártása stabil, gazdaságos és a környezetet kímélő módon történjen. Ennek érdekében már megépült az évi 200 ezer tonna kapacitású anilin üzemünk, ami a helyben termelés révén lehetővé teszi a vasúti és közúti szállítás minimalizálását, egyúttal pedig az alapanyagellátás biztonságát is növeli. A jelenlegi katalizátorfejlesztési projekt ennek az integrálási folyamatnak egy újabb fontos állomása, ugyanis a megnövekedett termelési kapacitás mellett indokolttá vált a katalizátorgyártás és -újrahasznosítás teljes, saját hatáskörben történő megvalósításának célkitűzése is” – mondta el Kruppa László, a BorsodChem vezérigazgatója a fejlesztés kapcsán.
A Miskolci Egyetemmel szakmai együttműködésben megvalósuló projektben a katalizátorgyártás megvalósíthatóságát készítik elő: egy teljes ipari katalizátorfejlesztési láncot dolgoznak ki a laboratóriumi kísérletektől a gazdaságosan folytatható, ipari léptékű termelésig. Emellett egy olyan kísérleti üzem is megvalósul, amely a későbbiekben oktató-bemutató laborként szolgálhat, lehetővé téve az egyetemi hallgatók oktatását, illetve bevonását az alkalmazott, ipari kutatásokba.
Hatékonyság és fenntarthatóság kéz a kézben
A fejlesztések révén azonban nemcsak azt éri a vállalat, hogy lehetősége nyílik a külső partnertől vásárolt katalizátorokat saját gyártásúra cserélni. Hanem olyan innovatív, a piacon nem elérhető, katalizátorok jönnek létre, amelyek a gyártáshoz szükséges, rendkívül drága és korlátozottan hozzáférhető nemesfémek – a platina és a palládium – speciális, változó összetételeit alkalmazzák, rugalmasan igazítva az aktuális tőzsdei árfolyamokhoz. Mindez komoly gazdasági hasznot eredményez. Ez azonban csupán az egyik előnye a projektben fejlesztett új, innovatív katalizátoroknak. A fizikailag és kémiailag is stabilabb katalizátorok számos gazdasági, minőségi és fenntarthatósági előnnyel bírnak: hosszabb élettartammal rendelkeznek, javítják a működési hatékonyságot, csökkentik a melléktermék-képződést, és így a fajlagos CO2-kibocsátást és a vízfelhasználást is.
Nemzetközi lehetőségek
Az új katalizátortechnológia tehát nem csupán technológiai és kutatás-fejlesztési szempontból előremutató, hanem hosszú távú ipari, gazdasági és fenntarthatósági előnyökkel is bír. A költséghatékonyság és minőségi javulás ugyanis hozzájárulhat a BorsodChem versenyképességének növeléséhez, valamint új megrendeléseket generálva helyzeti előnyt teremthet a vállalat számára a nemzetközi piacokon is. Ezen felül, habár a projekt a műanyaggyártás egy specifikus területét érinti, a fejlesztett katalizátorok és technológiák más ipari alkalmazásokban, különösen a finomvegyszerek és a gyógyszeripari alapanyagok előállításában is relevánsak lehetnek.
„A BorsodChem ezzel az előremutató, kutatás-alapú technológiai fejlesztéssel közvetlen ipari, gazdasági és fenntarthatósági előrelépéseket tud megvalósítani. Az új katalizátorok és technológiai megoldások ráadásul nemcsak a saját vállalatunk termelési hatékonyságát növelik, hanem nemzetközi szinten is iránymutató példaként szolgálhatnak az iparág számára” – hangsúlyozta a fejlesztés jelentőségét Kruppa László.
-Sajtóközlemény-