
Három arc címmel jelent meg Szőke Lajos legújabb verseskötete, melyet szerda délután mutattak be a berentei művelődési ház rendezvényén.
A kötetben Szőke Lajos versei mellett Varga Gézáné Ili kazincbarcikai alkotó mandalái és Péter László öko-ikonjai is láthatók.
Szőke Lajos a kötet bemutatásakor arról beszélt, hogy már rég óta nem tervezi a versírást, de az agya e körül forog, jönnek s sorok, amiket le kell írni. Mit mondta, ő annak híve, s így készülnek a versei is, hogy többször átolvassa, javítja, Sajnálatosnak nevezte, hogy a mai felgyorsult világban a gondolatok javítás nélküli leírását már versnek nevezik, ami az irodalom színvonalának rovására megy. Ezzel kapcsolatban utalt az internetre is. A mai világháló a kontroll nélküli gondolatok közlésének tárháza is lett, sokan az itt fellelhető gondolatokat irodalmi alkotásoknak gondolják, de valójában azok attól messze állnak. Az értékek devalválódása mellett a mai alkotókat az is hátrányosan sújtja, hogy korábban a nyomtatott lapok sok-sok alkotást közöltek, ami némi bevételét is jelentett az alkotóknak, mára ez eltűnt.
Péter László putnoki alkotó a teljesen új művészeti ág, az öko-ikon megteremtője. Mint fogalmazott, ő a halálra ítélt fát menti meg, hasznosítja újra az által, hogy a benne levő rajzolatokat bontja ki alkotássá. Ő nem egy előre elgondolt képet készít, hanem a fa rajzolata adja meg azt, hogy milyen alkotás készül. Miután csak természetes dolgokat alkalmas az alkotások során, ezért is helytálló az öko kifejezés.
Varga Gézáné Ili mandalákat készít, több tárlaton mutatkozott már be. Szerinte minden ember egyedi és minden ember egy csoda. Szerinte ez adja a világ szépségét. A mandala is ilyen, egyedi és csodálatos. Miután a magyar népművészet egyedi és csodálatos, mandaláiba ezeket is beépítette.
Hamarosan jelentkezünk mindhárom alkotóval részletes bemutatásával.
Szőke Lajos
Nem lesznek
Ha nem kérdezel
semmit,
nem lesznek
hazugok, álszentek
a válaszok.
















































